Skip to main content

Bitcoin, który zadebiutował w 2009 roku, zrewolucjonizował rynek finansowy swoim niekonwencjonalnym podejściem do waluty i transakcji. Jednak, pomimo że ta kryptowaluty ma już ponad dekadę i wielokrotnie mówiono o nim także w tradycyjnych mediach, to dla wielu osób wciąż pozostaje zagadką pytanie: co to jest Bitcoin i jak działa? Odpowiemy na nie w tym artykule.

Bitcoin – co to jest?

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, cyfrowa forma pieniędzy opierająca się na technologii blockchain. To rodzaj rozproszonej i zdecentralizowanej bazy danych zawierającej informacje o wszystkich transakcjach dokonywanych za pomocą Bitcoina. Te transakcje są zapisywane w blokach tworzących łańcuch, gdzie każdy blok jest połączony z poprzednim i następnym. Dzięki temu transakcje są odporne na manipulacje, bo zmiana w jednym bloku wymagałaby modyfikacji sąsiadujących, a to pociągnęłoby za sobą konieczność zmiany kolejnych bloków itd.

Bitcoin, jak każda waluta, służy do przechowywania wartości i dokonywania transakcji online. Jednak to, co wyróżnia Bitcoina, to fakt, że nie jest on kontrolowany przez żaden rząd ani bank centralny. Nie ma tu jednego organu, który jest w stanie np. dodrukować pieniądze z dnia, na dzień. A jak wypłacić kryptowaluty na konto bankowe? Można to zrobić m.in. za pomocą giełdy lub kantoru kryptowalut, o czym więcej przeczytasz na naszym blogu.

Jedną z głównych cech Bitcoina jest jego ograniczona podaż. Według oryginalnego projektu istnieje limit 21 milionów Bitcoinów, co oznacza, że ​​nie można dodawać nowych Bitcoinów w nieskończoność. To ograniczenie ma na celu zapewnienie wartości i uniknięcie inflacji.

Jak powstaje Bitcoin?

Proces tworzenia Bitcoina nazywany jest "kopaniem" i jest realizowany przez tzw. "górników" (miners). Ci rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne. Zabezpieczają w ten sposób sieć Bitcoin i dodają nowe transakcje do blockchaina. W zamian za swoją pracę górnicy są nagradzani nowo wydobytymi Bitcoinami i opłatami transakcyjnymi.

Kim są górnicy? Teoretycznie może nim zostać każdy komputer podłączony do sieci Bitcoin. W praktyce dzisiaj powstają kopalnie, gromadzące wydajne podzespoły i specjalizują się w wydobywaniu kryptowalut. Przy obecnej konkurencji wydobywanie Bitcoina za pomocą np. komputera osobistego jest niemal niemożliwe.

Jak działa Bitcoin i czy jest legalny?

Bitcoin działa na zdecentralizowanym systemie peer-to-peer (P2P), co pozwala użytkownikom wysyłać i odbierać środki bez pośrednika. Każda transakcja jest zapisywana na publicznym rejestrze zwanym 'blockchain'. Ta technologia jest odporna na zmiany i manipulacje, co gwarantuje transparentność dokonywanych operacji, przy zachowaniu anonimowości użytkowników. Do transakcji w sieć Bitcoin wykorzystuje się prywatne portfele, a nie łatwe do zidentyfikowania dane, takie jak adres e-mail, imię i nazwisko, czy też numer pesel.

Czy Bitcoin jest legalny w polsce? Tak, obecnie niewiele państw zakazało tej kryptowaluty. Największą gospodarką, która podjęła taką decyzję, są Chiny. Natomiast próby uregulowania tego rynku miały miejsce także m.in. w Indiach.

Natomiast w Polsce podobnie jak w UE możesz legalnie korzystać z Bitcoina i traktować go zarówno, jako środek płatniczy, jak i instrument inwestycyjny. Natomiast jeśli zamierzasz obracać kryptowalutami i korzystać z nich, to koniecznie sprawdź nasz artykuł na blogu, gdzie dowiesz się jak rozliczać kryptowaluty.

Podsumowując: Bitcoin co to jest i jak działa

Bitcoin to najpopularniejsza i najbardziej wartościowa kryptowaluta. Działą w oparciu o technologię blockchain i jest niezależna od banków centralnych. Ze względu na swoją popularność Bitcoin jest często wykorzystywany jako instrument inwestycyjny lub środek do przechowywania wartości. W Senka Fund oferujemy zarządzanie krypto aktywami. Pomagamy zbudować portfel inwestycyjny, który posiada nie tylko Bitcoina, ale również inne kryptowaluty.