Skip to main content

Zastanawiasz się, jak wygląda wartość bitcoinów na przestrzeni lat? Kryptowaluty są obecnie niezwykle popularne – nic dziwnego, w końcu mogą przynieść właścicielowi spore korzyści finansowe. Jak to się dzieje, że wirtualna waluta jest obowiązująca? Jako specjaliści w tej branży, odpowiadamy!

Wartość bitcoina i jego początek – narodziny cyfrowego złota

Bitcoin został wprowadzony w 2009 roku przez osobę lub grupę osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jego powstanie miało na celu stworzenie zdecentralizowanej cyfrowej waluty, która umożliwia bezpieczne i bezpośrednie transakcje między użytkownikami bez potrzeby pośredników, takich jak banki.

Skąd wartość Bitcoina?

Bitcoin, jak każda waluta, jest nośnikiem wartości. Jest to wartość punktualna, wynikająca z zasady podaży i popytu. To, co wyróżnia go od tradycyjnych walut (FIAT), to brak stałego, fizycznego zaplecza bitcoina. Wartość w PLN odzwierciedla zainteresowanie nim jako środka zapłaty lub inwestycji. Dlaczego bitcoin ma wartość? Wszystko dlatego, że jest akceptowany jako środek wymiany przez ludzi i przedsiębiorstwa, działa na zdecentralizowanej sieci blockchain zapewniającej bezpieczeństwo i transparentność, ma ograniczoną podaż (tylko 21 milionów bitcoinów), co tworzy deficyt, oraz zyskał zaufanie i popularność jako forma inwestycji.

Dlaczego Bitcoin ma limit?

Dlaczego bitcoin ma limit? Odpowiedź jest prosta — to jedna z cech, które zaprojektował Satoshi Nakamoto. Maksymalna ilość bitcoina, która kiedykolwiek zostanie wydobyta, wynosi 21 milionów. Takie ograniczenie ma na celu zapobieganie inflacji.

Bitcoin wartość na przestrzeni lat — historia wzlotów i upadków

Bitcoin przeszedł przez wiele wzlotów i upadków od swojego powstania w 2009 roku. Początkowo miał wartość bliską zeru, ale w 2010 roku pierwszy raz został użyty do zakupu towarów (pizza za 10,000 BTC). W 2013 roku jego cena wzrosła do ponad 1,000 dolarów, ale później spadła. W 2020 i 2021 roku bitcoin ponownie zyskał na popularności, osiągając nowe szczyty powyżej 60,000 dolarów.

Bitcoin wartość PLN — aktualne notowania

Na chwilę obecną wartość bitcoina w polskich złotych (PLN) wynosi około 271,217 PLN za jednego bitcoina.​ Wartość wirtualnej waluty zmieniała się znacznie w czasie, osiągając swoje najwyższe historyczne maksimum w marcu 2024 roku, wynoszące około 295,552 PLN​​. W ciągu ostatniego miesiąca wartość bitcoina wzrosła o około 9,2% w stosunku do PLN.

Podsumowanie

Co sprawia, że bitcoin może być warty określoną sumę? Jego wartość wynika z wielu czynników, takich jak popyt, podaż, koszt produkcji czy też regulacje prawne. Niemniej jednak bitcoin stał się obiektem zainteresowania wielu inwestorów, a jego wartość wciąż rośnie. Interesuje Cię zarządzanie kryptoaktywami? W takim razie współpraca z nami będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nasza oferta to doskonała odpowiedź na takie pytania, jak:

Zapraszamy!